Modelowanie BIM

Modelowanie BIM obejmuje zarówno modelowanie budynku, jak i konstrukcji, czy zbrojenia. Modelowanie informacji o budynku (BIM) to zapis w formie cyfrowej fizycznych, a także funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. Co ważne, zapis jest parametryczny i służy jako obszerne źródło wiedzy na temat budynku.

Program do zbrojenia, który umożliwia modelowanie BIM to np. Allplan Engineering. Modelowanie budynku można wykonać w Allplan Architecture. Oba moduły składają się na kompleksowe narzędzie Allplan, które można jeszcze uzupełnić o Allplan BIMplus i Allplan Bridge. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Modelowanie budynku w 3D jest znacznie bardziej efektywne niż standardowe projektowanie 2D. Jest szybsze, a co jeszcze ważniejsze pozwala wykluczać błędy. Podczas ręcznego uzupełniania ogromnej ilości danych w projekcie 2D można łatwo popełnić błąd. Modelowanie BIM na wielu etapach dane generuje automatycznie, wykluczając pomyłki i kolizje.

Podobnie działa program do zbrojenia BIM. Praca w nim jest bardziej przejrzysta, można łatwiej tworzyć dokumentację wykonawczą, a także generować zestawienia materiałów. Nie bez znaczenia jest także wymiana danych z innymi programami oraz łatwa prezentacja projektów klientów, również w formie wizualizacji.

Modelowanie BIM jest wykorzystywane do wizualizacji budowy, którą można stworzyć w wirtualnym świecie – od koncepcji, po realizację i oddanie do użytku. Model wyposażony jest w wolumetryczne parametry rzeczywistego obiektu i jest to jedna z najważniejszych możliwości technologii BIM. Każdy element modelu może mieć przypisane dodatkowe właściwości i parametry.

BIM cieszy się coraz większą popularnością, ale ze względu na nieco inną formę pracy, która wiąże się z nauką nowych rozwiązań, wielu inżynierów wzbrania się jeszcze przed nią. Wdrożenie technologii jest jednak nieuniknione, w niektórych przypadkach dokumentacja projektowa BIM jest nie tylko ułatwieniem, ale także wymogiem.

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń, dzięki którym można maksymalnie skrócić czas wdrożenia. Również zespół Allplan oferuje warsztaty zarówno dla konstruktorów, jak i architektów. Warto jest skorzystać z takich rozwiązań, bo nie tylko pozwalają oszczędzić czas, ale także efektywniej rozpocząć pracę z nowym narzędziem.